بهترین تکنیک‌های نورپردازی عکاسی تبلیغاتی ۲۰۲۳

نورپردازی عکاسی تبلیغاتی

واقعا مهم‌ترین معیار و نکته در عکس‌های تبیلغاتی چیست؟ داشتن ‌اکسسوری‌های زیاد یا داشتن بهترین دوربین‌ها؟ جواب دقیق این است که تکنیک و تجربه مهم‌تر از هرچیز دیگری است اما بین تکنیک‌های فنی، بهترین و کاربردی‌ترین آنها نورپردازی عکاسی تبلیغاتی است. درست شنیدید! نور وجه تمایز عکاس حرفه‌ای و آماتور است، نورپردازی در محصولات شیشه‌ای یا محصولاتی که براق هستند و رفله‌های شدید دارند از چالش‌های این تکنیک است. در مقاله نورپردازی عکاسی تبلیغاتی بطور مفصل تکنیک‌های لازم برای نورپردازی در این شاخه جذاب عکاسی را آموزش می‌دهیم.

بهترین تکنیک‌های نورپردازی عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی یک شاخه سودآور، سرگرم کننده و در عین حال پرتقاضا است. اگر شما در استودیو عکاسی می‌کنید یعنی کنترل کامل بر روشنایی دارید. در این بخش شما را برای نورپردازی صحیح در عکاسی تبلیغاتی گام به گام راهنمایی خواهیم کرد.

اطمینان پیدا کنید که رنگ‌ها واقعی و رفله‌ها در کمترین میزان هستند

تعداد زیادی از محصولاتی که برای عکاسی می‌آورند دارای سطح بازتاب دهندگی (سطح براقیّت) بالا هستند، مانند: جواهرات، بطری‌ها، شیشه‌ها و غیره، عکس گرفتن از این نوع محصولات کار سختی است. هیچکس دوست ندارد بازتاب منبع نور یا هرچیزی دیگری روی سطح براق محصول باشد.

هیچکس دوست ندارد بازتاب منبع نور یا هرچیزی دیگری روی سطح براق محصول باشد
هیچکس دوست ندارد بازتاب منبع نور یا هرچیزی دیگری روی سطح براق محصول باشد

برای از بین بردن رفله‌ها باید منبع نور را جابجا کنید تا کمترین رفله در سطح محصول ایجاد شود. همچنین می‌توانید از دیفیوزر نیز در اطراف محصول استفاده کنید. البته گاهی چاره‌ای نیست و باید چندین عکس بگیرید و در برنامه‌هایی مانند فتوشاپ، عکس‌ها را با یکدیگر ماسک کنید (دقت کنید که در این حالت نباید دوربین جابجا شود).

نکته مهم بعدی این است که، اطمینان پیدا کنید در عکستان تمام رنگ‌ها واقعی هستند، یعنی رنگ محصول در عکس تطابق با رنگ واقعی خود محصول دارد. بسیاری از مشتریان براساس رنگ محصول، آنرا خریداری می‌کنند و حالا تصور کنید که رنگی که در عکس دیده‌اند با رنگ محصولی که به دستشان می‌رسد تطابق ندارد.

تمام صفحه نمایش‌ها کالیبراسیون متفاوتی دارند، اما هنوز معیاری وجود دارد که می‌توانید از آن پیروی کنید تا به اشتباه عمل نکنید. اطمینان حاصل پیدا کنید که رنگ نوری که، از منبع نور تابانده می‌شود کاملا سفید باشد و همچنین وایت بالانس دوربین متعادل باشد. اگر این دو را رعایت کنید به هیچ وجه رنگ‌های موجود در عکستان غیر واقعی نخواهند شد.

بیشتر بخوانید: عکاسی تبلیغاتی چیست؟ تجهیزات مورد نیاز + روش ورود به بازار کار 📸

برای از بین بردن رفله‌ها باید منبع نور را جابجا کنید
برای از بین بردن رفله‌ها باید منبع نور را جابجا کنید

برای نورپردازی عکاسی تبلیغاتی از نورهای استودیویی استفاده کنید

سه نوع منبع نور استودیویی وجود دارد:

  1. فلورسنت
  2. LED
  3. تنگستن

چراغ‌های فلورسنت از لحاظ مصرف انرژی بسیار به صرفه هستند اما نور کمی دارند. این چراغ‌ها معمولا بین 60 تا 100 وات قدرت دارند. ویژگی دیگر آنها در دسترس بودن، ارزان و همچنین آسانی جایگزین کردن آنان است.

اما آنها نمی‌توانند نظر شما را بعنوان عکاس جلب نمایند چراکه ضعیف هستند و قابلیت فلاش ندارند. از این نور بدلیل کم مصرف بودنشان معمولا برای مصارف خانگی استفاده می‌گردد. مهتابی‌ها نمونه شناخته شده نور فلورسنت هستند.

چراغ‌های فلورسنت از لحاظ مصرف انرژی بسیار به صرفه هستند اما نور کمی دارند
چراغ‌های فلورسنت از لحاظ مصرف انرژی بسیار به صرفه هستند اما نور کمی دارند

چراغ‌های LED بسیار مفید هستند و معمولا بعنوان نور ثابت استفاده می‌شوند، مزیت دیگر این چراغ‌ها این است که گرمای بسیار کمی تولید می‌کنند. اجزای تشکیل دهنده لامپ‌های LED، دیودهای کوچک هستند.

بیشترین منبع نوری که مردم دیده‌اند و از LED ساخته شده است، رینگ لایت‌ها هستند اما همانطور که اشاره کردیم نورهای ویدیویی که اغلب از آنها در فیلمبرداری استفاده می‌شود نیز از لامپ‌های LED ساخته شده‌اند.

چراغ‌های LED بسیار مفید هستند و معمولا بعنوان نور ثابت استفاده می‌شوند
چراغ‌های LED بسیار مفید هستند و معمولا بعنوان نور ثابت استفاده می‌شوند

چراغ‌های تنگستن بیشترین خروجی و شدت نور را ارائه می‌دهند، اما از طرفی گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند (غالبا در این منابع نور از فن برای خنک کردن لامپ استفاده می‌شود). خود لامپ‌های تنگستن از قیمت بالایی برخوردار نیستند اما وقتی بصورت فلاش تهیه کنید بخاطر سیستم فنی آن، قیمتشان نسبتا گران می‌شود. مزیت چراغ‌های تنگستن این است که می‌توانید دمای رنگ را تغییر دهید. عکاسان بیشترین استفاده را از این نور دارند.

اگر هدفتان عکاسی حرفه‌ای تبلیغات است نیاز به حداقل سه شاخه نور با سافت باکس دارید که یکی از بالا و دو عدد باقی مانده از پهلوها به سوژه تابانده شوند. البته با یک شاخه نوری نیز می‌توانید عکس خوبی بگیرید اما، مستلزم زحمت بیشتر است.

از بالا نورپردازی کنید

استفاده از این نوع نورپردازی یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از محصولات تیره است. در این شیوه نورپردازی شما می‌توانید در عکستان ابهام ایجاد کنید. حتما از این تکنیک در عکاسی لوکی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی؛ بررسی تفاوت، کاربرها و تجهیزات مورد نیاز!

استفاده از این نوع نورپردازی یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از محصولات تیره است
استفاده از این نوع نورپردازی یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از محصولات تیره است

از جلو نورپردازی کنید (1 منبع نور)

تقریبا همه تمایل دارند از این نوع نورپردازی استفاده کنند. وقتی بتوانید این شیوه را درست اجرا کنید نتیجه کار خیلی جذاب خواهد بود، اما چند نکته وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید:

  • فاصله کمی بین بک‌گراند و سوژه وجود دارد، پس اطمینان حاصل کنید که بک‌گراندتان شلوغ نیست.
  • اگر نمی‌توانید بک‌گراند را بهبود دهید از دیافراگمی استفاده کنید که عمق میدان کمی داشته باشد و پس زمینه را کاملا تار کند. بعنوان مثال از دیافرگم f1/8 یا پایین‌تر می‌توانید استفاده کنید.
  • زمانی‌که زاویه نور را تنظیم می‌کنید اطمینان حاصل کنید که آن را همسطح با زاویه چشم نسبت به سوژه نگهدارید.
  • نور منبع نور را کم کنید اما، نوردهی دوربین را یک تا دو پله بیشتر کنید (ISO, دیافراگم, سرعت شاتر).
وقتی بتوانید این شیوه را درست اجرا کنید نتیجه کار خیلی جذاب خواهد بود
وقتی بتوانید این شیوه را درست اجرا کنید نتیجه کار خیلی جذاب خواهد بود

چیدمان برای محصولات براق (2 منبع نور)

استفاده کردن از 2 منبع نور و قرار دادن آنها مطابق شکل زیر نسبت به سوژه می‌تواند مشکل براق بودن سوژه را برطرف نماید. با استفاده کردن از دو منبع نور، پوشش نوری یکسانی از محصولتان خواهید داشت و تمام انعکاس‌های ناخواسته از بین می‌روند.

نورپردازی برای محصولات پر از جزئیات

اگر محصولتان پر بود از ریزه‌کاری و جزئیات در آنصورت چه باید کرد؟ شاید نیاز باشد از تمام جهت‌ها نورپردازی کنید. استفاده کردن از 3 منبع نور تصمین می‌کند که تمام زوایای سوژه شما روشن بوده و تمام جزئیات آن نمایان است.

البته بسته به شکل محصول باید چیدمان آنها را تغییر دهید تا عکستان فلت (صاف) نشود.

بیشتر بخوانید: ۱۹ ایده عکاسی تبلیغاتی خلاقانه که بازدید محصولات را چندبرابر می کنند

برای نورپردازی عکاسی تبلیغاتی از نور طبیعی استفاده کنیم یا مصنوعی؟

هیچ جواب دقیقی نمی‌توان داد چراکه تمام پاسخ‌ها به عواملی بستگی دارد. هنگام انتخاب اینکه از نور مصنوعی استفاده کنید یا طبیعی باید در نظر بگیرید که چه سبکی در عکس مدنظر شما و متناسب با سوژه است.

بسیاری از عکس‌های تبلیغاتی با نور طبیعی بهتر می‌شوند. نکته اصلی برای گرفتن بهترین عکس این است که، تعیین کنید کدام نوع نور در شاخه‌ای که عکاسی می‌کنید مناسب‌تر است. در ادامه به مزایا و چالش‌های هر کدام از این منابع نور اشاره خواهیم کرد. این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

مزیت نور طبیعی

بزرگترین فایده نور طبیعی رایگان بودن آن است. می‌توانید مدتی با نور طبیعی عکاسی کنید و درآمدتان را پس انداز کنید تا بتوانید تجهیزات بهتری تهیه کنید. اگر می‌خواهید با نور طبیعی عکاسی کنید به‌شدت به دیفیوزر و رفلکتور نیاز دارید، که البته هزینه زیادی ندارند.

نور طبیعی برای آزمون و خطا کردن عکاسان مبتدی بسیار مناسب است، استفاده از نور طبیعی برای عکسان مبتدی به درک چگونگی عملکرد نور قبل از ورود به دنیای گسترده نورهای مصنوعی کمک خواهد کرد.

چالش نور طبیعی

بزرگترین چالش استفاده از نورطبیعی، ماهیت غیر قابل پیش‌بینی بودن آن است. نور طبیعی نسبت به فصل، ساعت، آب و هوا و چند فاکتور دیگر، نورهای کاملا متفاوتی دارد. همچنین کیفیت نور می‌تواند در کسری از دقیقه تغییر کند و این اتفاق در رنگ، شارپنس و سایه‌های عکس شما تاثیرگذار است.

مزیت نور مصنوعی

نور مصنوعی کاملا مخالف نور طبیعی است. منابع نور مصنوعی به کمک برق، نور تولید می‌کنند تا بتوانند تاثیری که مورد هدف عکاس است در عکس داشته باشند. نور مصنوعی به راحتی قابل کنترل است و کیفیت آن وابسته به زمان و مکان نیست. نورهای مصنوعی کاملا دست شما را برای هر نوع خلاقیت باز می‌گذارند. با توجه به تمام این نکته‌ها، نور مصنوعی به مراتب از نور طبیعی بهتر است.

چالش نور مصنوعی

یکی از چالش‌های همیشگی نورهای مصنوعی، هزینه بالا آن است. تجهیزات نورپردازی یکی از پرهزینه‌ترین بخش‌های سبد خرید یک عکاس است. یکی دیگر از چالش‌های نورهای مصنوعی این است که تنظیم کردن آن نیاز به تجربه و مهارت دارد، همچنین استفاده از منبع نور مصنوعی به یک مکان نیاز دارد. ضمنا همواره باید برق داشته باشید، البته منبع نور شارژی نیز وجود دارد اما قیمت بالاتری دارد.

اهمیت تجهیزات نورپردازی عکاسی تبلیغاتی

بنظرتان اگر بخواهید یک عکس تبلیغاتی بگیرید که روی بیلبوردهای شهر نصب شود نیاز به تجهیزات خیلی زیادی دارید؟ در این بخش قصد نداریم که به جزئیات اشاره کنیم، چراکه از هدف اصلی این مقاله دور خواهیم شد، اما باید بگوییم که نیازی به تجهیزات زیاد یا خیلی خارق‌العاده ندارید.

بیشتر بخوانید: ایده عکاسی محصول؛ عکاس برای افزایش فروش!

بیشتر دوربین‌ها توانایی لازم برای ثبت یک تصویر برای بیلبوردهای تبلیغاتی را دارند
بیشتر دوربین‌ها توانایی لازم برای ثبت یک تصویر برای بیلبوردهای تبلیغاتی را دارند

بیشتر دوربین‌ها توانایی لازم برای ثبت یک تصویر برای بیلبوردهای تبلیغاتی را دارند. اما اگر قرار است بیننده شما از فاصله بسیار نزدیک به تصویر شما نگاه کند، نیاز به اندکی دقت و شارپنس بیشتر دارید. اما بازهم تاکید می‌کنیم که اکثر دوربین‌ها توانایی ثبت چنین تصاویری را دارند.

همین نظریه راجب بیشتر تجهیزات نیز صادق است. غیر از بیلبوردهایی که بینندگان باید از فاصله نزدیک تصویرتان را نگاه کنند، در بقیه موارد اکثر تجهیزات کار شما را راه می‌اندازند. شما برای ثبت یک عکس تبلیغاتی خوب نیازی به بهترین دوربین، بهترین لنز، بهترین تجهیزات نورپردازی و باقی موارد نیازی ندارید (بعنوان مثال در عکاسی اسپلش طبیعتا شما به تجهیزاتی نیاز دارید که توانایی ثبت آن را داشته باشند).

شما می‌توانید بهترین عکس‌ها را فقط با داشتن یک شاخه نوری ثبت کنید، در واقع تعداد نور شما مهم نیست، مهم داشتن علم نورپردازی است و کیفیت عکس تبلیغاتی رابطه مستقیمی با نورپردازی در آن دارد.

چه چیزی یک عکس تبلیغاتی خوب می‌سازد؟

چه زمانی یک تصویر از یک عکس معمولی تبدیل به یک عکس تبلیغاتی می‌شود؟ باید اول تعریف و تفاوت یک عکس معمولی با یک عکس تبلیغاتی را بشناسیم. اگر عکسی را با هدف تبلیغات در ابعادی بزرگ استفاده کنیم، به آن عکس تبلیغاتی می‌گویند. در کل باید بگوییم که تصویر تبلیغاتی باید از لحاظ کیفیت، تکنیک و خلاقیت فراتر از یک عکس معمولی باشد.

باید به هر عنصر در تمام مراحل تولید عکس تبلیغاتی توجه زیادی کنیم. یک عکس تبلیغاتی باید از لحظ معنایی قوی باشد تا معنای درستی را در ساده‌ترین حالت به بیننده منتقل کند.

از طرفی باید یک عکس تبلیغاتی از لحاظ فنی نیز در سطح بالایی باشد، چراکه ما قصد داریم دو حس در بیننده ایجاد کنیم:

  1. از دیدن این عکس شوکه شود، با برند و آن محصول ارتباط برقرار کند.
  2. عناصر فنی تصویر باید کامل باشد. اگر یک برند به شما هزینه پرداخت می‌کند تا یک عکس تبلیغاتی برای آنها ثبت کنید، قرار است میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا آن عکس را مشاهده کنند؛ پس باید از هرلحاظ کامل باشد.

ادیت عکس تبلیغاتی

نورپردازی عکاسی تبلیغاتی بخشی از کار است اما اگر هدف ما ثبت یک عکس تبلیغاتی عالی است قطعا چندین نفر در مجموعه در تلاش هستند و بزرگترین نگرانی تمام تیم کیفیت عکس است. درباره ادیت نیز همین مطلب صادق است، نه تنها ادیتور عکس تبلیغاتی باید بسیار ماهر باشد بلکه باید توجهش را در تمام جوانب عکس حفظ کند.

زمانی که قرار است با یک شاخه نور عکس تبلیغاتی با کیفیت بگیرید، باید تعداد بیشتری عکس بگیرید تا تمام رفله‌ها وسایه‌های تیز را محو کنید. سپس تمام عکس‌ها را وارد فتوشاپ یا لایت روم کنید و با یکدیگر ترکیب می‌کنید (اصطلاحا به این تکنیک ماسک کردن می‌گویند) این تکنیک به شما اجازه می‌دهد تا فقط با یک شاخه نور عکس‌های باکیفیت تبلیغاتی ثبت کنید.

جمع بندی

یک عکس تبلیغاتی خوب فقط با مهارت و تجربه گرفته می‌شود. ای کاش می‌توانستیم بگوییم با خرید یک میلیارد تومان تجهیزات می‌توانید بهترین عکس‌های تبلیغاتی را بگیرید، اما اینطور نیست. برای گرفتن عکس باکیفیت، شما نیاز به درک عمیقی از نور، عکاسی، مراحل پیش تولید و ادیت دارید.

اگر به این حوزه جذاب عکاسی علاقه دارید می‌توانید با شرکت در ورکشاپ‌های عکاسی تبلیغاتی مجموعه بابافت فارغ از اینکه در چه سطحی از مهارت هستید، این حوزه را به حرفه‌ای ترین شکل ممکن دنبال کنید.

منبع: +++

بک دراپ چاپی

بک دراپ فومی طرح آجر

365,000 تومان
494,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد
350,000 تومان
1,380,000 تومان1,860,000 تومان
1,380,000 تومان1,860,000 تومان
218,000 تومان468,000 تومان
258,000 تومان373,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد
350,000 تومان

بک دراپ چوبی

بک دراپ چوبی کد ۲۵۴

494,000 تومان
295,000 تومان
295,000 تومان350,000 تومان
در چه صورتی قطعا رنگ سوژه در عکس تغییر نمی‌کند؟

اطمینان حاصل پیدا کنید که رنگ نوری که، از منبع نور تابانده می‌شود کاملا سفید باشد و همچنین وایت بالانس دوربین متعادل باشد. اگر این دو را رعایت کنید به هیچ وجه رنگ‌های موجود در عکستان غیر واقعی نخواهند شد.

عکاسی‌ها معمولا از چه منبع نوری استفاده می‌کنند؟

چراغ‌های تنگستن بیشترین خروجی و شدت نور را ارائه می‌دهند، اما از طرفی گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند (غالبا در این منابع نور از فن برای خنک کردن لامپ استفاده می‌شود). خود لامپ‌های تنگستن از قیمت بالایی برخوردار نیستند اما وقتی بصورت فلاش تهیه کنید بخاطر سیستم فنی آن، قیمتشان نسبتا گران می‌شود. مزیت چراغ‌های تنگستن این است که می‌توانید دمای رنگ را تغییر دهید. عکاسان بیشترین استفاده را از این نور دارند.

بخش سخت ادیت در عکاسی با یک شاخه نور چیست؟

زمانی که قرار است با یک شاخه نور عکس تبلیغاتی با کیفیت بگیرید، باید تعداد بیشتری عکس بگیرید تا تمام رفله‌ها وسایه‌های تیز را محو کنید. سپس تمام عکس‌ها را وارد فتوشاپ یا لایت روم کنید و با یکدیگر ترکیب می‌کنید (اصطلاحا به این تکنیک ماسک کردن می‌گویند) این تکنیک به شما اجازه می‌دهد تا فقط با یک شاخه نور عکس‌های باکیفیت تبلیغاتی ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *