عکاسی ورزشی به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

مهارت‌های ضروری در عکاسی ورزشی چیست

ورزش‌کردن بخش مهمی از سبک زندگی مردم را شامل می‌شود. به همین دلیل این فعالیت مهم در رسانه‌ها مخاطب زیادی دارد. روزانه افراد بسیار زیادی ورزش مورد علاقه‌شان را از تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها پیگیری می‌کنند. بنابراین، رسانه‌های ورزشی همانند مجلات و روزنامه‌های خبری نیازمند تولید محتوای حرفه‌ای هستند. برای افرادی که عکاسی را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنند و در جستجوی موقعیت شغلی مناسب در این زمینه هستند، عکاسی ورزشی می‌تواند به‌عنوان منبع درآمدشان تلقی شود. همچنین اگر می‌خواهند با استفاده از دوربین عکاسی به فعالیت‌های هیجان‌انگیز بپردازند، می‌توانند با ثبت سوژه‌های ورزشی برای خودشان سرگرمی فراهم کنند. در این مقاله نکات مهم درباره عکاسی از فعالیت‌های ورزشی را ارائه خواهیم داد تا با اجرای آن‌ها مهارت عکاسان پرورش یابد.

عکاسی ورزشی چیست؟

این سبک عکاسی درباره ثبت تصاویر مربوط به رویدادهای ورزشی است. عکاسی ورزشی علاوه بر مسابقات، تمرین‌های تیم قبل از شروع مسابقات را هم شامل می‌شود.

ورزش‌کردن بخش مهمی از سبک زندگی مردم را شامل می‌شود.
ورزش‌کردن بخش مهمی از سبک زندگی مردم را شامل می‌شود.

همچنین اجرای این ژانر عکاسی به مسابقات جهانی محدود نیست و از رقابت‌های سطح پایین‌تر شروع می‌شود. احتمالاً به این فکر می‌کنید عکاس‌های ورزشی فقط از مسابقات یا فعالیت‌های مربوط به فوتبال عکس می‌گیرند، درحالی‌که عکاس‌های این ژانر از رشته‌های دیگر، مانند گلف، شنا، تنیس و … هم عکس‌های خبری یا مستند تهیه می‌کنند. بنابراین، عکاسی از مسابقات ورزشی به تخصص و مهارت بالایی نیاز دارد.

این شاخه از عکاسی علاوه بر اینکه یک هنر است، از نظر رسانه‌های خبری یک تجارت به‌حساب می‌آید. همچنین این سبک از عکاسی به‌قدری تخصص محور است که حتی برخی از مجلات و عکاس‌ها فقط در یک رشته ورزشی فعالیت می‌کنند.

در حالت کلی این سبک از عکاسی مشابه داستان‌سرایی درباره یک موضوع ورزشی است. معمولاً رقابت‌های ورزشی مانند یک داستان برگزار می‌شوند. عکس‌های ورزشی از مسابقات همانند کلمات درون داستان‌ها عمل می‌کنند.

چرا امروزه ثبت عکس‌های ورزشی اهمیت زیادی دارد؟

یکی از دلایلی که تماشای عکس‌های ورزشی را جذاب می‌کند، این است که تصاویر ورزشی دارای صحنه‌های هیجان‌انگیزی هستند. اما چیزی که این رشته عکاسی را پرطرف‌دار می‌کند این است که طرف‌داران تیم‌های ورزشی نمی‌توانند مسابقات را به طور زنده تماشا کنند. درنتیجه، برای کسب اطلاعات به‌روز درباره ورزش و تیم مورد علاقه‌شان به عکس‌های ورزشی مراجعه می‌کنند.

از طرفی به علت اینکه برخی از صحنه‌های ورزشی به لحظات تاریخی در کل دنیا تبدیل می‌شوند و تکراری نیستند، استفاده خلاقانه از دوربین عکاسی در مسابقات ورزشی اهمیت زیادی پیدا کرده است. البته 99 درصد از عکس‌های ورزشی که برندهای تجاری دارند، تبلیغاتی هستند؛ اجرای آن‌ها با برنامه‌ریزی قبلی انجام می‌گیرد و برای مقاصد بازاریابی استفاده می‌شوند.

وظایف و مهارت‌های عکاسان ورزشی چیست؟

اصلی‌ترین کاری که یک عکاس در سال ورزشی انجام می‌دهد، این است که از ابتدا تا انتهای مسابقه را با استفاده از دوربین عکاسی به شکل یک داستان ثبت می‌کند. همچنین عکاس‌های ورزشی هیجان‌ها و احساسات درون بازی را برای برقراری ارتباط بیشتر با طرف‌داران به تصویر می‌کشند. البته آن‌ها بیشتر از ثبت تصاویر احساسی، روی موفقیت‌ها و شکست‌های تیم‌ها تمرکز می‌کنند. تصاویر مربوط به لحظه شکست یا موفقیت تیم‌ها برای ورزشکاران و بینندگان بسیار ارزشمند است.

عکاس‌هایی که از مسابقات ورزشی عکس می‌گیرند، بامهارت تفکر و تمرکزی که دارند، صحنه‌های سریع و اجسام متحرک را ثبت می‌کنند. البته به دلیل اینکه حرکات و اتفاقات ورزشی غیرقابل‌پیش‌بینی هستند، این کار به‌راحتی انجام نمی‌گیرد. آن‌ها برای رسیدن به این مرحله علاوه بر اینکه ماه‌ها تلاش می‌کنند، به کارکردن با دوربینشان مسلط هستند.

فعالان این ژانر عکاسی چالش‌های مربوط به نورپردازی در استادیوم‌های ورزشی را حل می‌کنند. آن‌ها معمولاً برای پوشش خبری مسابقات ورزشی به شهرها یا کشورهای دیگر سفر می‌کنند. همچنین برخی دیگر برای انجام بخشی از فعالیت‌های اسپانسری از برندها یا ورزشکارها عکس می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: عکاسی پانوراما چیست؟ نکات و تکنیک‌های عکاسی سراسرنما 🙂

فعالان این ژانر عکاسی چالش‌های مربوط به نورپردازی در استادیوم‌های ورزشی را حل می‌کنند.
فعالان این ژانر عکاسی چالش‌های مربوط به نورپردازی در استادیوم‌های ورزشی را حل می‌کنند.

آیا کسب موفقیت در زمینه عکاسی ورزشی سخت است؟

قبل از اینکه مراحل واردشدن به این شغل را بررسی کنیم، باید ابتدا به این سؤال جواب بدهیم که آیا موفقیت در حرفه عکاسی ورزشی سخت است یا نه؟ تبدیل‌شدن به یک عکاس حرفه‌ای در زمینه ورزش به رقابت‌های زیادی نیاز دارد.

باوجوداینکه برخی از عکاس‌ها این فعالیت را به‌عنوان شغل اصلی خودشان انتخاب نمی‌کنند، اما بعضی از آن‌ها به طور حرفه‌ای روی این رشته عکاسی تمرکز دارند. واردشدن به این سبک عکاسی علاوه بر اینکه سختی‌هایی را به همراه دارد، بسیار لذت‌بخش است.

به‌خاطر سپردن لحظات شیرین و تلخ ورزشی با جادو کردن ممکن نیست. این عکاسان هستند که پیروزی‌ها و شکست‌های تیم‌ها را برای همیشه ماندگار می‌کنند.

انجام این سبک عکاسی برای افرادی که به فعالیت‌های ورزشی علاقه دارند، راحت‌تر از انجام آن برای افراد بی‌انگیزه به رشته‌های ورزشی است. عکاس‌های مبتدی برای اینکه در ابتدای راه سختی‌های زیادی را تحمل نکنند، باید برای خودشان نمونه کارهای جذابی بسازند. سپس آن‌ها را در فضای آنلاین به طور رایگان منتشر کنند تا افراد بیشتری با آن‌ها آشنا شوند.

تبدیل‌شدن به یک عکاس حرفه‌ای در زمینه ورزش به رقابت‌های زیادی نیاز دارد.

گام‌های ورود به حرفه عکاسی از رشته‌های ورزشی

عکاس‌های مبتدی باید برای موفقیت در این رشته از گام‌های کوچک شروع کنند و پس از شناخته‌شدن در جامعه عکاسان، برای گام‌های بزرگ‌تر اقدام کنند. همچنین باید علاوه بر کار حرفه‌ای، عکاسی از سوژه‌های ورزشی را از جنبه سرگرمی پیگیری کنند تا انجام این کار برایشان جذاب شود.

علاوه بر تمرین زیاد و انتشار نتیجه کارها، شبکه‌سازی با عکاس‌های حرفه‌ای و باتجربه هم به افزایش مهارت عکاس‌های مبتدی کمک زیادی می‌کند. بهترین راهکار برای گسترش ارتباطات با عکاس‌های حرفه‌ای این است که افراد مبتدی برای پرسیدن سؤال‌های خودشان با حرفه‌ای‌ها تماس بگیرند.

همچنین عکاس‌های مبتدی می‌توانند به دفتر مجلات ورزشی بروند و نمونه کارهای خودشان را برای سردبیر مجله معرفی کنند. دو مرحله اساسی که در ابتدای راه میزان موفقیت عکاسان را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهند، عبارت‌اند از:

شروع به فعالیت عکاسی بدون وسواس

اگر عکاسان مبتدی می‌خواهند در این شغل به فرد قدرتمندی تبدیل شوند، باید بدون کمال‌گرایی دوربینشان را بردارند و سوژه‌های ورزشی را ثبت کنند. بهترین مکان برای شروع عکاسی ورزشی، جامعه‌ای است که در آن حضور دارند. آن‌ها می‌توانند با حضور در مسابقات شهری و حتی محله‌ای، عکس‌های ورزشی ثبت کنند و آن‌ها را به‌عنوان نمونه کار به روزنامه‌های شهرشان ارائه دهند.

اگر عکاسان مبتدی این کار را در مسابقات کوچک‌تر و بدون استرس انجام دهند، عکاسی از رشته‌های مختلف ورزشی را به‌خوبی فرامی‌گیرند. همچنین شروع از مسابقات شهری به آن‌ها کمک می‌کند تا به مهارت‌های استفاده از دوربین عکاسی مسلط شوند.

انجام تغییرات روی تنظیمات دوربین، نتایج بهتری را به عکاس ارائه می‌دهد. اگر عکاس‌ها می‌خواهند به یک فرد حرفه‌ای تبدیل شوند، بهتر است روی یک رشته ورزشی تمرکز کنند تا با آزمون‌وخطا و کسب مهارت در آن رشته، نتایج بی‌نظیری خلق کنند.

یادگیری قوانین مربوط به رشته ورزشی

معمولاً جذاب‌ترین عکس‌های مربوط به مسابقات ورزشی، تصاویری هستند که در لحظه‌های خاص ثبت می‌شوند؛ این لحظات کاملاً غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. اما پیش‌بینی آن‌ها برای افرادی که قوانین بازی را می‌شناسند، تا حدودی امکان‌پذیر است. بنابراین، درک صحیح از مراحل انجام بازی، به عکاس کمک می‌کند تا ایده‌های جالبی پیدا کند.

یادگیری قوانین بازی علاوه بر اینکه به عکاس کمک می‌کند بداند در طول بازی روی چه مسئله‌ای تمرکز کند، او را از فعالیت‌های خطرناک در برخی از بازی‌ها ایمن می‌کند. برخی از رشته‌های ورزشی حاوی فعالیت‌های اکشن هستند و انجام آن‌ها امنیت افراد حاضر در مسابقه را پایین می‌آورد.

اگر عکاس‌ها از قوانین بازی درک قوی داشته باشند، قبل از شروع بازی درباره تنظیمات مناسب دوربین برای آن ورزش تحقیق می‌کنند و کیفیت عکس‌هایی که می‌گیرند، بالا می‌رود. زمان عکاسان برای گرفتن عکس‌های ورزشی بسیار کم است. بنابراین، اگر توجه عکاس‌ها هنگام اجرای بازی به انجام تنظیمات برای دوربین معطوف شود، شکار لحظه‌های مهم و تکرارنشدنی را از دست می‌دهند.

نحوه انتخاب بهترین تجهیزات عکاسی از ورزش

تقریباً تمامی دوربین‌هایی که ویژگی DSLR دارند، برای ثبت عکس‌های ورزشی مناسب هستند.
تقریباً تمامی دوربین‌هایی که ویژگی DSLR دارند، برای ثبت عکس‌های ورزشی مناسب هستند.

معمولاً مسابقات ورزشی در محیط بیرون برگزار می‌شوند. نورپردازی در سالن‌های ورزشی و استادیوم‌ها تقریباً غیرقابل‌کنترل است و کیفیت مناسبی ندارد. فراهم‌کردن تجهیزات دوربین و لنز مناسب برای عکاسی از فعالیت‌های ورزشی، متناسب با اهداف عکاس و شرایط موجود در استادیوم انجام می‌گیرد؛

برای مثال، یک دوربین مناسب برای عکاسی از فوتبال برای عکاسی از شنا مناسب نیست. اما اصول کلی وجود دارند که به عکاسان برای انتخاب تجهیزات مناسب کمک می‌کنند. راهنمای خرید تجهیزات عکاسی از فعالیت‌های ورزشی، به شرح زیر است:

نکات مهم برای خرید دوربین

تقریباً تمامی دوربین‌هایی که ویژگی DSLR دارند، برای ثبت عکس‌های ورزشی مناسب هستند. مهم‌ترین نکته برای خرید بهترین دوربین عکاسی، دقت‌کردن به مسئله سرعت در ورزش است. دوربین‌هایی که دارای سیستم فوکوس خودکار هستند، نسبت به سایر دوربین‌های معمولی تمایز دارند.

البته همه دوربین‌ها توانایی عکاسی از فعالیت‌های ورزشی را دارند، اما فوکوس خودکار برخی از دوربین‌ها تصاویر واضح‌تری را ارائه می‌دهد. دوربین‌های کمی وجود دارند که هم‌زمان با افزایش سرعت، وضوح تصویر را حفظ می‌کنند. بیشتر دوربین‌ها حرکات اکشن و سریع را با تصاویر تار ثبت می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باید دوربین‌های ورزشی داشته باشند، این است که عکس‌های متوالی ثبت کنند. دوربین‌های معمولی برای ثبت تصویر جدید در حافظه مکث می‌کنند و برای عکاسی از حرکات سریع ورزشی مناسب نیستند. یکی دیگر از امکاناتی که قیمت دوربین عکاسی را بالا می‌برد، سنسور فول فریم است. این سنسور در عکاسی با نور کم قدرت دوربین را بالا می‌برد.

علاوه بر مشخصات فنی دوربین، مشخصات ظاهری آن هم اهمیت بالایی دارد. توجه به ارگونومی مناسب در دوربین، ثبت تصاویر ورزشی را برای عکاس سخت نمی‌کند؛ باید دسترسی به دکمه‌های دوربین برای عکاس راحت باشد.

نکات مهم برای خرید لنز دوربین

مانند سایر تجهیزات عکاسی، لنز مناسب در ارتقای کیفیت عکس‌های ورزشی تأثیر شگفت‌انگیزی دارد. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید لنزهای مناسب برای عکاسی از فعالیت‌های ورزشی داشته باشند، عبارت‌اند از:

  • باید روی فعالیت‌های اکشن به‌خوبی زوم کنند.
  • باید در نور کم، سرعت بالایی داشته باشند.

بنابراین، مناسب‌ترین لنز برای عکاسی ورزشی، لنز تله فوتو با بازترین دیافراگم است.

بیشتر بخوانید: عکاسی مستند چیست؟ تجهیزات مورد نیاز و گام به گام عکاسی حوزه مستند

توجه به ارگونومی مناسب در دوربین، ثبت تصاویر ورزشی را برای عکاس سخت نمی‌کند؛
توجه به ارگونومی مناسب در دوربین، ثبت تصاویر ورزشی را برای عکاس سخت نمی‌کند.

نکات مهم برای خرید تجهیزات جانبی

استفاده از یک سه‌پایه قوی برای عکاس‌هایی که لنزهای بزرگ دارند، بسیار ضروری است. سه‌پایه‌ها علاوه بر این‌که لنزهای سنگین را به‌خوبی نگه می‌دارند، لرزش دست عکاس را حذف کرده و عکس‌های واضح‌تری را ارائه می‌دهند. البته برای عکاسانی که در طول کارشان جنب‌وجوش زیادی دارند و لنزشان کوچک است، استفاده از یک مونوپاد به‌جای سه‌پایه گزینه بهتری است.

باوجوداینکه عکاسی ورزشی جزو رشته‌های سخت به‌حساب می‌آید، اما رسیدن به موفقیت در آن ممکن است. مهم‌ترین نکته‌ای که عکاسان این سبک را شاخص می‌کند این است که باید از تلاش زیاد متوقف نشوند. همچنین باید توانایی حل چالش‌های مختلف را داشته باشند و در برابر سختی‌ها مقاومت کنند. به دلیل اینکه انجام این ژانر عکاسی نیاز به فعالیت‌های بدنی شدید دارد، عکاسان باید توانایی تحمل خستگی را در خود بالا ببرند.

انعطاف‌پذیری به عکاسان کمک می‌کند تا در برابر تغییرات محیطی و شرایط کاری سختی کمی را تحمل کنند؛ برای مثال، ممکن است عکاس‌ها برای انجام کارشان سفر کنند یا در شرایط آب‌وهوایی مختلفی قرار بگیرند. در حالت کلی باید علاوه بر ارتقای امکانات دوربین، مهارت‌های نرم، فنی و بدنی‌شان را پرورش دهند.

منبع ++++

عکاسی ورزشی چیست؟

این سبک عکاسی درباره ثبت تصاویر مربوط به رویدادهای ورزشی است. عکاسی ورزشی علاوه بر مسابقات، تمرین‌های تیم قبل از شروع مسابقات را هم شامل می‌شود. همچنین اجرای این ژانر عکاسی به مسابقات جهانی محدود نیست و از رقابت‌های سطح پایین‌تر شروع می‌شود.

عکاسان ورزشی چه مهارت هایی دارند؟

اصلی‌ترین کاری که یک عکاس در سال ورزشی انجام می‌دهد، این است که از ابتدا تا انتهای مسابقه را با استفاده از دوربین عکاسی به شکل یک داستان ثبت می‌کند. همچنین عکاس‌های ورزشی هیجان‌ها و احساسات درون بازی را برای برقراری ارتباط بیشتر با طرف‌داران به تصویر می‌کشند.

به عنوان عکاس ورزشی باید قوانین آن ورزش را هم بدانم؟ چرا؟

معمولاً جذاب‌ترین عکس‌های مربوط به مسابقات ورزشی، تصاویری هستند که در لحظه‌های خاص ثبت می‌شوند؛ این لحظات کاملاً غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. اما پیش‌بینی آن‌ها برای افرادی که قوانین بازی را می‌شناسند، تا حدودی امکان‌پذیر است. بنابراین، درک صحیح از مراحل انجام بازی، به عکاس کمک می‌کند تا ایده‌های جالبی پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *