عکاسی مینیمال چیست؟ ۵ عنصر سبک مینیمال در هنر عکاسی

عکاسی مینیمال چیست؟

باوجوداینکه عکس‌های داستانی دارای جزئیات زیادی هستند، اما تصاویر مینیمال هم برای مخاطبان جذابیت بسیاری دارند؛ این قدرت از هنر عکاسی مینیمال گرفته می‌شود. امروزه مخاطبان سبک مینیمال علاوه بر هنر عکاسی، در هنرهای دیگر هم زیاد شده‌اند؛ برای مثال، بسیاری از افراد در طراحی داخلی منزلشان از این سبک هنری بهره می‌برند. مینیمالیست همانند سبک‌های دیگر در هنر عکاسی دارای اصول و قواعد کلی است. البته این سبک عکاسی علاوه بر رعایت اصول کلی، به خلاقیت و ذهن عکاس نیاز دارد. در این مقاله اهمیت این سبک عکاسی و نکات مهم برای موفقیت در اجرای آن را توضیح خواهیم داد تا با آگاهی از آن‌ها سطح مهارت‌های خود را در عکاسی افزایش دهید.

عکاسی مینیمال چیست؟

در حالت کلی، مینیمالیسم جنبش هنری به معنای استفاده کم‌تر از اشکال ساده است. در تمامی شاخه‌های هنری از این جنبش استفاده می‌شود تا بیشترین تمرکز روی هدف و مفهوم اصلی اثر هنری معطوف شود. به‌طوری‌که جزئیات غیرمهم و حاشیه‌ها با اغراق حذف می‌شوند.

باوجوداینکه عکس‌های داستانی دارای جزئیات زیادی هستند، اما تصاویر مینیمال هم برای مخاطبان جذابیت بسیاری دارند؛
باوجوداینکه عکس‌های داستانی دارای جزئیات زیادی هستند، اما تصاویر مینیمال هم برای مخاطبان جذابیت بسیاری دارند؛

مهم‌ترین شاخص برای تقویت موضوع اصلی در سبک مینیمال، فضا است؛ در هنرهای مینیمال، برقراری ارتباط با استفاده از ضروری‌ترین جزئیات انجام می‌گیرد. علاوه بر اینکه مینیمالیست در طراحی اشکال هندسی رعایت می‌شود، در سبک زندگی هم خودش را نشان می‌دهد.

شعار این سبک هنری، ساده نگه‌داشتن همه چیز است. اصلی‌ترین هدف عکاسی مینیمال این است که فقط چند عنصر را در ترکیب‌بندی قاب تصویر نشان دهد. این سبک عکاسی ساده‌ترین ترکیب‌ها را به تصاویر معنادار تبدیل می‌کند.

در واقع همانند سبک زندگی مینیمالیست، تمامی چیزهای غیرضروری را حذف و جزئیات ضروری را شاخص می‌کند. بنابراین، هنگام اجرای سبک مینیمال در هنر عکاسی، باید روی موضوع اصلی تمرکز کنید و از کم‌ترین عناصر بصری برای خلق عکس بهره‌مند شوید.

شعار این سبک هنری، ساده نگه‌داشتن همه چیز است.
شعار این سبک هنری، ساده نگه‌داشتن همه چیز است.

چرا سبک مینیمال در عکاسی طرف‌داران زیادی دارد؟

احتمالاً اگر یک عکاس مبتدی هستید، به این سبک اهمیت زیادی نمی‌دهید و برای خلق عکس‌های مینیمال تلاش نمی‌کنید. در نتیجه، تجربه شما در زمینه عکاسی پایین می‌آید و نمونه کارهایتان پربار نمی‌شوند.

اما اگر به این سبک عکاسی اهمیت بدهید، از مراجعه هنرمندان و طرف‌داران عکاسی برای مشاهده آثارتان شگفت‌زده می‌شوید. مهم‌ترین دلایلی که سبک مینیمال را در هنر عکاسی جذاب می‌کند، عبارت‌اند از:

عکس‌های مینیمال داستان‌های عمیق‌تری را بیان می‌کنند

حذف کردن جزئیاتی که تصویر را شلوغ می‌کنند، به شما کمک می‌کند تا روی یک داستان متمرکز شوید. از طرفی پرداختن به نکات مهم در عکس، بیان داستان را برای فهم بیننده آسان‌تر می‌کند.

اگر می‌خواهید به‌عنوان یک عکاس حرفه‌ای در سبک مینیمال بدرخشید، باید برای جلب‌توجه مخاطب تلاش کنید. شما می‌توانید با استفاده از چند عنصر و یک پس‌زمینه ساده در عکس، داستان‌سرایی عمیقی را اجرا کنید؛ به‌طوری‌که اگر شما روایت عکس را با تماشای آن متوجه نشوید، سایر تماشاگران هم به مفهوم اصلی آن پی نمی‌برند.

بنابراین، بهتر است از سبک مینیمالیستی برای بیان واضح‌تر یک داستان کمک بگیرید. جایگاه داستان‌سرایی در عکاسی مستند و خیابانی به‌قدری مهم است که خبرنگاران از سبک مینیمال برای جلب‌توجه مخاطبان بهره می‌برند.

مینیمال‌گرایی در زندگی افراد و هنر تأثیر بسزایی دارد

اگر این جنبش هنری را در رسانه‌ها پیگیری و درباره آن در مجلات علمی مطالعه کنید، متوجه جایگاه ویژه این سبک در هنر و زندگی افراد می‌شوید. سبک مینیمال به هنر عکاسی محدود نیست و بسیاری از افراد را تحت‌تأثیر خود قرار داده است؛

به‌طوری‌که سبک زندگی افراد به‌واسطه هنر مینیمال تغییرات زیادی داشته است. حتی نوازندگان در هنر موسیقی هم از مینیمالیست پیروی می‌کنند. اگر می‌خواهید ایده‌های خلاقانه‌ای را اجرا کنید، سبک مینیمال شما را انعطاف‌پذیرتر می‌کند.

مینیمال‌گرایی در دنیای امروز محبوبیت بالایی دارد

باوجوداینکه سبک مینیمال ساده به نظر می‌رسد، اما در هنرهای مختلف روند روبه‌رشدی را طی می‌کند. در دنیای امروز تبلیغات افراد را به سمت مصرف‌گرایی و خرید کالاهای بیشتر سوق می‌دهد. از طرفی سبک زندگی بیشتر افراد بر مبنای عجله کردن و آرام نبودن استوار است.

رسانه‌ها هم این سبک زندگی را تبلیغ می‌کنند و گسترش می‌دهند. باتوجه‌به به زندگی پراضطراب در دنیای امروز، پیروی از یک سبک ساده‌گرایی به زندگی مردم آرامش می‌بخشد. بنابراین، مینیمال‌گرایی راهی مطمئن برای فرار از شلوغی‌های زندگی است.

بیشتر بخوانید: عکاسی سورئال چیست؟ تکنیک‌ها و رازهای خلاقیت در عکاسی سورئالیزم

باوجوداینکه سبک مینیمال ساده به نظر می‌رسد، اما در هنرهای مختلف روند روبه‌رشدی را طی می‌کند.
باوجوداینکه سبک مینیمال ساده به نظر می‌رسد، اما در هنرهای مختلف روند روبه‌رشدی را طی می‌کند.

5 عنصر اصلی سبک مینیمال در عکاسی

تصاویری که جزئیات زیادی را نشان می‌دهند، بیننده را شگفت‌زده می‌کنند. اما عکس‌های مینیمال هم به همان اندازه روی ذهن مخاطب تأثیر می‌گذارند. قدرت انتقال مفاهیم عمیق با کمک عناصر محدود، از ترکیب هنر و ساده‌گرایی گرفته می‌شود.

اولین عنصر عکس‌های مینیمال این است که چیزهای ضروری را از غیرضروری‌ها تشخیص دهید. رعایت همین یک نکته علاوه بر اینکه اثر شما را زیبا جلوه می‌کند، عکس‌های مینیمال جذابی را به شما ارائه می‌دهد.

همچنین یادگیری و به‌کارگیری برخی از عناصر به شما این امکان را می‌دهد که به عکستان هویت مینیمال ببخشید. عناصر اصلی که سبک مینیمال‌گرایی را تقویت می‌کنند، عبارت‌اند از:

سادگی

ساده بودن اجزا، عکس را به‌شدت تأثیرگذار می‌کند. اما ساده‌گرایی در سبک مینیمال به شما مجوز نمی‌دهد که عکس‌های خسته‌کننده‌ای ثبت کنید. در واقع، خلق عکس‌های مینیمال باید با تفکر دقیق، مشاهده و خلاقیت انجام بگیرد. به عبارتی، باید قبل از شروع عکاسی درباره اطلاعات ضروری که باید در ترکیب تصویر بمانند یا اطلاعات غیرضروری که باید حذف شوند، تصمیم بگیرید.

فضای منفی

وجود فضای خالی یا منفی در عکس به معنای بی‌اهمیت بودن این فضا نیست. فضای منفی علاوه بر اینکه جزء اصلی عکس را شاخص‌تر نشان می‌دهد، فضای استراحت و آرام‌بخش برای چشمان بیننده ایجاد می‌کند.

البته فضای منفی در عکس را می‌توانید صاف، بافت‌دار، رنگی یا دارای جزئیات کوچک خلق کنید. اگر در زندگی روزمره به اطرافتان نگاه کنید، با فضاهای خالی زیادی روبرو می‌شوید؛ برای مثال، آسمان ابری، دریاچه‌ای آرام، پوششی برفی یا حتی دیوار بدون تزئین.

کلید موفقیت در بهره‌مندی فضای منفی در این است که بین این فضا و سوژه اصلی تعادل ایجاد کنید. البته نیازی نیست که فضای خالی را گسترده کنید. استفاده از فضای منفی باید به‌گونه‌ای باشد که فقط سوژه را برجسته کند.

ترکیب قدرتمند

ترکیب‌بندی مناسب در سبک مینیمال، عکس‌های قدرتمندی خلق می‌کند. اولویت اول در ترکیب‌بندی تصاویر مینیمال این است که سوژه جذاب به نظر برسد. قرارگیری سوژه اصلی به طور حرفه‌ای، تماشای عکس را برای چشم‌ها خسته‌کننده نمی‌کند. اگر برای انتخاب یک ترکیب‌بندی صحیح زمان نگذارید، علاقه مخاطبان برای تماشای عکس‌های شما کم‌تر می‌شود.

کلید موفقیت در بهره‌مندی فضای منفی در این است که بین این فضا و سوژه اصلی تعادل ایجاد کنید.
کلید موفقیت در بهره‌مندی فضای منفی در این است که بین این فضا و سوژه اصلی تعادل ایجاد کنید.

البته انتخاب موقعیت صحیح برای سوژه، به این معنا نیست که آن را بیش از حد بزرگ‌نمایی کنید؛ حتی اگر سوژه اصلی را در عکستان خیلی کوچک جای دهید، با ترکیب‌بندی درست و تعادل مناسب، می‌توانید عکس‌های خلاقانه و حرفه‌ای را ثبت کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن به ترکیب‌بندی عالی در عکس‌های مینیمال، درباره قانون یک‌سوم در عکاسی مطالعه کنید.

رنگ

استفاده از رنگ‌های سیاه‌وسفید در سبک مینیمال، علاوه بر اینکه تصویر را ساده نگه می‌دارد، به شما کمک می‌کند تا در خلق فضای منفی بهتر عمل کنید. البته شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی از رنگ‌های دیگر هم استفاده کنید.

استفاده خلاقانه از رنگ‌ها در سبک مینیمال، به عکس‌ها جذابیت بی‌نظیری می‌بخشد. اگر می‌خواهید از چند رنگ استفاده کنید، بهتر است از ترکیب رنگ‌های مکمل کمک بگیرید؛ البته باید این نکته را هم رعایت کنید که رنگ‌ها عکس را ساده جلوه دهند و باعث شلوغی تصویر نشوند.

استفاده از رنگ‌های ملایم به ساده کردن عکس کمک زیادی می‌کند و موجب جلب نظر بینندگان می‌شود. در حالت کلی بهتر است از یک یا دو رنگ استفاده کنید. همچنین از مکمل بودن رنگ‌ها برای ایجاد فضای خالی یا منفی بهره‌مند شوید.

خطوط و اشکال

هدایت چشم‌ها روی قسمت‌های مختلف تصویر با کمک خطوط انجام می‌گیرد. خطوط مختلف در عکس‌ها، جداکردن، فاصله و مقیاس را ایجاد می‌کنند. وظیفه اشکال در عکس‌ها ایجاد حس انتزاعی است.

این عملکرد از طریق تکرار، تقارن یا هندسه انجام می‌شود که تصویر را با خلاقیتی ساده کادربندی می‌کند. وجود کادربندی مناسب در عکس‌ها توجه مخاطب را به سوژه اصلی هدایت می‌کند. علاوه بر خطوط و اشکال، سایه‌ها هم در ایجاد فضای خلاقانه و منحصربه‌فرد نقش مهمی دارند.

بیشتر بخوانید: عکاسی ذهنی چیست؟ عکاسی ذهن را بهتر و دقیقتر بشناسید!

استفاده از رنگ‌های ملایم به ساده کردن عکس کمک زیادی می‌کند و موجب جلب نظر بینندگان می‌شود.
استفاده از رنگ‌های ملایم به ساده کردن عکس کمک زیادی می‌کند و موجب جلب نظر بینندگان می‌شود.

تجهیزات موردنیاز برای عکاسی مینیمال

جذاب‌ترین فرصتی که مینیمال‌گرایی در عکاسی به شما هدیه می‌دهد، این است که می‌توانید این سبک را با کم‌ترین تجهیزات عکاسی اجرا کنید. به‌طوری‌که می‌توانید با استفاده از یک موبایل هوشمند عکس‌های ساده و جذابی را بگیرید؛ برخی از موبایل‌های امروزی از دوربین‌های عکاسی ساده هم امکانات بیشتری دارند.

البته دوربین موبایل‌های هوشمند از لحاظ ویژگی DSLR قدرت بالایی ندارند. این ضعف، توانایی دوربین‌های موبایل هوشمند در ایجاد عمق میدان مناسب را پایین می‌آورد. حسگرهای دوربین‌های موبایل هوشمند بسیار کوچک و ضعیف هستند. اما خبر خوشحال‌کننده این است که شما برای خلق عکس‌های مینیمال به این ویژگی خاص دوربین‌های عکاسی نیاز ندارید.

در حالت کلی هنگام ثبت عکس‌های مینیمال باید به فکر ایجاد خطوط صاف و کنتراست‌های واضح در تصویر باشید. بنابراین، شما می‌توانید بدون انجام هزینه‌های گزاف برای خرید دوربین عکاسی و تجهیزات جانبی، عکس‌های مینیمال حرفه‌ای ثبت کنید.

رویکرد اصلی در عکاسی مینیمال این است که عکس‌ها را تا جایی که می‌توانید ساده نگه دارید. ساده‌گرایی در عکاسی به شما این قدرت را می‌دهد که روی یک مفهوم یا سوژه خاص به طور جدی تمرکز کنید. همچنین می‌توانید یک داستان را با کمک گرفتن از خطوط، رنگ‌ها و اشکال مختلف به مخاطبتان بیان کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای موفقیت در سبک مینیمال، علاوه بر حفظ سادگی، اصول عکاسی را هم رعایت کنید.

منبع ++++

1,380,000 تومان1,860,000 تومان
1,380,000 تومان1,860,000 تومان
190,000 تومان390,000 تومان
225,000 تومان325,000 تومان
260,000 تومان

بک دراپ چوبی

بک دراپ چوبی کد ۲۵۴

430,000 تومان
220,000 تومان
220,000 تومان260,000 تومان
220,000 تومان260,000 تومان
220,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد
230,000 تومان
عکاسی مینیمال چیست؟

مینیمالیسم جنبش هنری به معنای استفاده کم‌تر از اشکال ساده است. در تمامی شاخه‌های هنری از این جنبش استفاده می‌شود تا بیشترین تمرکز روی هدف و مفهوم اصلی اثر هنری معطوف شود.

ساده گرایی در عکاسی مینیمال چگونه است؟

ساده بودن اجزا، عکس را به‌شدت تأثیرگذار می‌کند. اما ساده‌گرایی در سبک مینیمال به شما مجوز نمی‌دهد که عکس‌های خسته‌کننده‌ای ثبت کنید. در واقع، خلق عکس‌های مینیمال باید با تفکر دقیق، مشاهده و خلاقیت انجام بگیرد.

فضای منفی چیست؟

وجود فضای خالی یا منفی در عکس به معنای بی‌اهمیت بودن این فضا نیست. فضای منفی علاوه بر اینکه جزء اصلی عکس را شاخص‌تر نشان می‌دهد، فضای استراحت و آرام‌بخش برای چشمان بیننده ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *