آموزش ادغام تصاویر در فتوشاپ

آموزش ادغام تصاویر در فتوشاپ

چگونه می‌توانیم دو یا چند تصویر را با یکدیگر ادغام کنیم؟ روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه گفته شده است. در این مطلب آموزشی از بابافت بلاگ به صورت کامل به بررسی روش‌های ادغام تصاویر در فتوشاپ پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

آموزش ادغام تصاویر در فتوشاپ

 • با چه نرم افزاری این کار را حرفه‌ای میتوانیم انجام دهیم؟ نرم افزار فتوشاپ برای این کار بسیار مناسب است.
 • آیا با نرم افزار فتوشاپی که بر روی گوشی موبایل نصب می‌شود می‌توان این کار را انجام داد؟ خیر،اگر امکان داشته باشد بسیار دشوار خواهد بود.
 • آیا با گوشی‌های موبایل میتوانیم عمل ادغام تصویر را انجام دهیم؟ بله ، امکان این کار وجود دارد.
 • با کدام نرم افزار در گوشی موبایل می‌توان به صورت حرفه‌ای تصاویر را ادغام کرد؟ در ادامه نرم افزاری را معرفی کرده ایم که به راحتی بتوانید با گوشی موبایل این کار را انجام دهید.

ادغام تصاویر یا فتومونتاژ به این معنی است که عکس‌های مرتبط به هم را  بسیار دقیق، به یک دیگر چسبانده می‌شود که گویی این تصاویر به صورت عادی با دوربین گرفته شده است. امروزه از تصاویر فتومونتاژ در صنعت‌های مختلفی استفاده می‌کنند برای مثال در بسیاری از تصاویری که بر روی بیلبورد‌ها می‌باشد از مونتاژ استفاده شده است و یا پوستر برخی از فیلم و….

در ادغام دو یا چند تصویر با یک دیگر باید به برخی نکات بسیار توجه داشته باشید از جمله این موارد این است که تصاویر با یکدیگر مرتبط باشد مواردی مانند رنگ را میتوان مشابه سازی کرد همچنین باید به‌ اندازه تصاویر و زاویه عکس بسیار توجه کرد.

برای مثال برای تصویری که از نمای رو به رو عکس گرفته شده است باید عکسی که ادغام می‌کنیم از نمای روبه رو گرفته شده باشد. سلکت کردن برای جداسازی سوژه یکی دیگر از مواردی می‌باشد که اهمیت بسیار زیادی دارد. نرم افزار فتوشاپ یکی از بهترین برنامه‌ها برای ادغام تصاویر است این نرم افزار نیز این امکان را به ما می‌دهد که میزان نور تصویر را (shadow, mid tine, highlight) اصلاح کنیم.

با نرم افزار فتوشاپی که بر روی گوشی موبایل نصب می‌شود انجام این کار بسیار سخت است و ممکن است با مشکلات زیادی رو به رو شوید. در گوشی موبایل با برنامه picart می‌توانیم دو یا چند تصویر را ادغام کنیم و انجام این کار در این برنامه بسیار راحت است. البته با پیشرفت روز افزون این برنامه قابلیت‌های بسیار جدیدی به آن اضافه می‌شود که می‌توان فتومونتاژ‌های بسیار جذابی با این برنامه ساخت. یکی از روش‌های ادغام دو تصویر در این آموزش گفته شده است.

مراحل ادغام دو تصویر

 1. ابتدا تصویر را در نرم افزار باز کنید.
 2. سپس تصویر دوم را به تصویر اضافه کنید و جایگاه تصویر را تنظیم کنید.
 3. لایه تصویر دوم را خاموش کنید.
 4. سوژه مد نظر را سلکت کنید.
  • روش‌های مختلف برای select کردن سوژه:
   • استفاده از ابزار pen tool که بسیار دقیق برای سلکت کردن عمل می‌کند.
   • استفاده از ابزار‌های  Magic wand tool و Quick selection tool و object selection tool می‌تواند گزینه خوبی باشد. (در این آموزش به علت دایره بودن سوژه با استفاده از ابزار elliptical marquee tool سوژه را سلکت کرده ایم.)
 5. پس از سلکت کردن سوژه لایه تصویر دوم را روشن کنید و لایه مسک ایجاد کنید. ( برای ایجاد لایه مسک از بخش لایه‌ها پایین صفحه گزینه mask را بزنید.)
 6. پس از انجام این مراحل باید مود لایه تصویر دوم را تغییر دهید در نتیجه مود لایه را بر روی multiply قرار دهید.

مشاهده کردید که در آموزش ادغام تصاویر در فتوشاپ با استفاده از این مراحلی که گفته شد، دو تصویر را با یکدیگر ادغام کرده ایم.

در ادغام دو تصویر چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

در ادغام دو یا چند تصویر با یک دیگر باید به برخی نکات بسیار توجه داشته باشید از جمله این موارد این است که تصاویر با یکدیگر مرتبط باشد مواردی مانند رنگ را میتوان مشابه سازی کرد همچنین باید به‌ اندازه تصاویر و زاویه عکس بسیار توجه کرد.
برای مثال برای تصویری که از نمای رو به رو عکس گرفته شده است باید عکسی که ادغام می‌کنیم از نمای روبه رو گرفته شده باشد. سلکت کردن برای جداسازی سوژه یکی دیگر از مواردی می‌باشد که اهمیت بسیار زیادی دارد.

با چه نرم افزاری این کار را حرفه‌ای میتوانیم انجام دهیم؟

نرم افزار فتوشاپ یکی از بهترین برنامه‌ها برای ادغام تصاویر است این نرم افزار نیز این امکان را به ما می‌دهد که میزان نور تصویر را (shadow, mid tine, highlight) اصلاح کنیم.

با چه نرم افزاری بر روی گوشی می‌توان ادغام دو تصویر را انجام داد؟

با نرم افزار فتوشاپی که بر روی گوشی موبایل نصب می‌شود انجام این کار بسیار سخت است و ممکن است با مشکلات زیادی رو به رو شوید. در گوشی موبایل با برنامه picart می‌توانیم دو یا چند تصویر را ادغام کنیم و انجام این کار در این برنامه بسیار راحت است. البته با پیشرفت روز افزون این برنامه قابلیت‌های بسیار جدیدی به آن اضافه می‌شود که می‌توان فتومونتاژ‌های بسیار جذابی با این برنامه ساخت.

چگونه می‌توانیم دو یا چند تصویر را با یکدیگر ادغام کنیم؟

مراحل ادغام دو تصویر
ابتدا تصویر را در نرم افزار باز کنید.
سپس تصویر دوم را به تصویر اضافه کنید و جایگاه تصویر را تنظیم کنید.
لایه تصویر دوم را خاموش کنید.
سوژه مد نظر را سلکت کنید. روش‌های مختلف برای select کردن سوژه: استفاده از ابزار pen tool که بسیار دقیق برای سلکت کردن عمل می‌کند.
استفاده از ابزار‌های Magic wand tool و Quick selection tool و object selection tool می‌تواند گزینه خوبی باشد. (در این آموزش به علت دایره بودن سوژه با استفاده از ابزار elliptical marquee tool سوژه را سلکت کرده ایم.)
پس از سلکت کردن سوژه لایه تصویر دوم را روشن کنید و لایه مسک ایجاد کنید. ( برای ایجاد لایه مسک از بخش لایه‌ها پایین صفحه گزینه mask را بزنید.)
پس از انجام این مراحل باید مود لایه تصویر دوم را تغییر دهید در نتیجه مود لایه را بر روی multiply قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *