همه چیز درباره عکاسی از نوشیدنی گرم

عکاسی از نوشیدنی گرم

حتما برایتان پیش آمده با دیدن عکس یک نوشیدنی یا غذا مجذوب آن شوید. تکنیک‌های عکاسی از نوشیدنی گرم و سرد، انواع غذاها و خوراکی‌ها مقوله بسیار مهمی برای تبلیغات به شمار می‌رود. عکاسی از غذاها و نوشیدنی‌ها می‌تواند مهارت عکاسی شما را به چالش بکشد. شما باید با ترفندهای مختلف گرما، سرما، بافت و نوع غذا یا نوشیدنی را به مخاطب نشان دهید. با این کار می‌توانید مخاطب را روی عکس مورد نظرتان میخ‌کوب کنید و او را مجذوب محصول خود کنید. البته شاید عکاسی را برای سرگرمی و علاقه شخصی انجام می‌دهید که در هر حال باز هم باید تکنیک‌ها و ترفندهای آن را یاد بگیرید تا نتیجه دلخواه خود را به دست آورید. عکاسی از نوشیدنی گرم نکات مهمی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید عکس‌های خیره‌کننده‌ای بگیرید. برای آشنایی با ترفندهای عکاسی از نوشیدنی گرم با ما همراه باشید.

مهم‌ترین نکات عکاسی از نوشیدنی گرم

استفاده از پس‌زمینه تیره

وقتی می‌خواهید از نوشیدنی‌های گرم عکاسی کنید، نشان‌دادن بخار نوشیدنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که گرم‌بودن آن را به مخاطب القا می‌کند. یکی از بهترین راه‌ها برای نشان‌دادن بخار نوشیدنی گرم این است که در پس‌زمینه‌ای تیره عکاسی کنید. کنتراست بخار را بهتر نشان می‌دهد.

 نشان‌دادن بخار نوشیدنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که گرم‌بودن آن را به مخاطب القا می‌کند
نشان‌دادن بخار نوشیدنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که گرم‌بودن آن را به مخاطب القا می‌کند.

تاباندن نور به سوژه

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که برای ثبت بخار نوشیدنی، باید نور طبیعی را به سوژه بتابانید. همان‌طور که گفتیم پس‌زمینه تیره به جلوه بیشتر سوژه کمک می‌کند، اما نور ناکافی می‌تواند دستاورد شما را خراب کند. بنابراین یادتان باشد نور می‌تواند نبض کیفیت عکس شما باشد، پس نباید از تاباندن نور روی نوشیدنی مورد نظرتان بترسید. پنجره را باز کنید تا نور طبیعی به سوژه بتابد و عکس آن را بی‌نظیر کند.

بیشتر بخوانید: عکاسی از کافه ☕ + ترفندها، ایده و راهکارهای ۲۰۲۳

تکنیک‌های عکاسی از نوشیدنی گرم و سرد، انواع غذاها و خوراکی‌ها مقوله بسیار مهمی برای تبلیغات به شمار می‌رود.
تکنیک‌های عکاسی از نوشیدنی گرم و سرد، انواع غذاها و خوراکی‌ها مقوله بسیار مهمی برای تبلیغات به شمار می‌رود.

استفاده از نور استودیویی

بسیاری از عکاسان عقیده دارند که نور طبیعی یکی از بهترین نورها برای عکاسی است. یادتان باشد که می‌توانید از نورهای استودیویی برای تقویت یا جایگزین‌کردن نور طبیعی بهره ببرید.

درست است که نور طبیعی برای بسیاری از افراد در زمینه عکاسی از نوشیدنی گرم و سرد و انواع غذا ترجیح داده می‌شود، اما دقت کنید که نور طبیعی همیشه در دسترس نیست.

بنابراین نورهای استودیویی که طیف کامل نور را ساطع می‌کنند می‌توانند نور خورشید را تقلید کنند و در عکاسی به کمکتان بیایند. دقت کنید که حتی با بهترین طراحی، وسیله‌های زیبا و استایل حرفه‌ای، بدون نور مناسب نوشیدنی گرم شما جذاب نخواهد بود.

آزمودن زاویه‌ها و تنظیمات مختلف

برای اینکه یک عکس باکیفیت و زیبا داشته‌باشید، بهتر است زوایای مختلف را بررسی کنید. برای اینکه بخار نوشیدنی را به‌خوبی ثبت کنید بهتر است از بالا یا پهلو از آن عکس بگیرید. همچنین می‌توانید میزان نور و تنظیمات دوربین را تغییر دهید تا به بهترین ترکیب دست پیدا کنید.

استفاده از عمق میدان کم

پیشنهاد می‌کنیم عمق میدان کم را فراموش نکنید. دوربین خود را روی دیافراگم باز تنظیم کنید تا عمق میدان کم ایجاد شود. این کار باعث محو‌شدن پس‌زمینه می‌شود و نوشیدنی را برجسته‌تر نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش ایجاد بخار چایی در فتوشاپ

بسیاری از عکاسان عقیده دارند که نور طبیعی یکی از بهترین نورها برای عکاسی است.
بسیاری از عکاسان عقیده دارند که نور طبیعی یکی از بهترین نورها برای عکاسی است.

به‌کاربردن رنگ‌ها و نورهای سرد

اگر می‌خواهید تمرکز عکس روی نوشیدنی شما باشد، بهتر است تا رنگ‌های سرد را به طراحی خود اضافه کنید. ترکیب نور سرد و گرم نیز می‌توانید فضای دنجی را ایجاد کند تا نوشیدنی شما به‌شکل واضح‌تری به چشم بیاید.

تولید بخار مصنوعی

هرچند که توصیه می‌کنیم برای عکاسی از نوشیدنی گرم، آن را به‌تازگی تهیه کنید تا بخار آن طبیعی باشد، اما در مواقع بسیاری عکاسی زمان زیادی طول می‌کشد و ممکن است شرایط گرم‌کردن نوشیدنی یا تهیه یک نوشیدنی جدید را نداشته‌باشید.

بنابراین می‌توانید از موادی استفاده کنید که بخار مصنوعی را برای شما ایجاد می‌کنند. یکی از روش‌هایی که نتیجه طبیعی و خوبی به‌همراه دارد استفاده از سیگارهای الکترونیکی است.

دود این سیگارها شباهت زیادی به بخار دارد. بنابراین می‌توانید دود سیگار الکترونیکی را روی نوشیدنی خود بدمید و عکاسی کنید. البته در این تکنیک، پس‌زمینه تیره را فراموش نکنید تا بخار بهتر دیده شود.

ترفند دیگر برای تولید بخار مصنوعی ترکیب هیدروکلریک اسید با آمونیاک است. می‌توانید در لبه فنجان کمی هیدروکلریک اسید و در لبه دیگر آمونیاک بمالید. واکنش این دو ماده با یکدیگر بخار مورد نیاز شما را تولید می‌کند.

البته دقت کنید که باید نکات ایمنی را به‌خوبی رعایت کنید، زیرا این ماده‌های شیمیایی می‌تواند خطرناک و آسیب‌زننده باشد. پس بهتر است از ماسک، دستکش و عینک استفاده کنید. برای تولید بخار مصنوعی در عکاسی از نوشیدنی گرم می‌توانید از یخ خشک، چوب بخور و موادی مانند این‌ها نیز بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: ۸ تکنیک جدید عکاسی از قهوه ☕ در سال ۲۰۲۳

ریختن نوشیدنی در فنجان مناسب

فنجان‌های مختلف می‌توانند برای ما یادآور نوشیدنی‌های گرم باشند. فنجان‌هایی که در آن‌ها قهوه، کاپوچینو یا لاته سرو می‌شوند، انتخاب‌های مناسبی برای عکاسی از نوشیدنی گرم هستند. اگر می‌خواهید رنگ چای یا دم‌نوش را به‌طور واضح نشان دهید، انتخاب فنجان‌های شیشه‌ای نیز مناسب خواهد بود.

توجه به طراحی صحنه عکاسی

یکی از مواردی که می‌تواند حس‌وحال بهتری به مخاطب منتقل کرده و گرمای نوشیدنی را به او القا کند، توجه به فضای کلی عکس است. استفاده از بافتنی‌های زمستانی، آتش و وسایلی با رنگ‌های گرم، حس گرمای نوشیدنی را برای مخاطب واضح و قابل درک می‌کند. همچنین می‌توانید یک فضای صمیمی در خانه یا محل کار را نشان دهید.

توجه به خلاقانه‌بودن چیدمان و نحوه عکاسی

خلاقیت در عکاسی یکی از مواردی است که می‌تواند عکس‌های شما را خیره‌کننده و به‌یادماندنی کند. نیازی نیست برای عکس‌گرفتن از سوژه‌های خود هزینه زیادی صرف کنید. یادتان باشد خلاقیت و تازگی، عکس‌های شما را منحصربه‌فرد، حرفه‌ای و زیبا نشان می‌دهد.

به آیتم‌های مرتبط با سوژه عکاسی خود دقت کنید. گاهی استفاده از یک بافتنی ساده، چند برگ خشک، چندین دانه قهوه، یک شکلات کنار فنجان، چوب دارچین یا استفاده از یک فنجان قدیمی و نوستالژیک می‌تواند تاثیرگذاری عکس نهایی را از این رو به آن رو کند. بنابراین از وارد کردن عناصر تازه به عکس‌های خود نترسید. شما می‌توانید گزینه‌های مختلف را امتحان کنید تا به بهترین چیدمان و دکوراسیون دست پیدا کنید.

نکته مهمی که نباید فراموش کنید، این است که در کنار خلاقیت و تازگی، ساده‌بودن فضا را از بین نبرید. یادتان باشد تمرکز عکس و نقطه کانونی فضا باید نوشیدنی و سوژه اصلی شما باشد. بنابراین با شلوغ کردن فضا ممکن است تاثیرگذاری سوژه را کمتر کنید. بهتر است از آیتم‌های محدود استفاده کنید تا بتوانید تمرکز را روی فنجان یا لیوان نوشیدنی گرم خود حفظ کنید.

بیشتر بخوانید: عکاسی از شیرینی 🍰 بررسی ترفندها و ابزارها

استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش عکس

اگر به‌تازگی عکاسی حرفه‌ای را شروع کرده باشید، حتما علاقه دارید که از بخارهای طبیعی نوشیدنی‌ها عکاسی کنید. اما باید بدانید عکاسی از بخار طبیعی نوشیدنی‌ها همیشه آسان نیست و شما با چالش‌هایی روبه‌رو خواهید شد.

بنابراین یکی از راه‌هایی که می‌توانید بخار را به عکس خود اضافه کنید، کمک‌گرفتن از نرم‌افزارهای ادیت عکس مانند فتوشاپ است. این برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند که عکس‌های خود را به‌صورت حرفه‌ای، طبیعی و دقیق ویرایش کنید تا عکس‌های شما تاثیرگذاری بیشتری داشته‌باشند. برای این کار حتما عکس‌های خود را با فرمت RAW ذخیره کنید تا دستتان برای پردازش و تنظیمات مختلف باز باشد.

برای این کار می‌توانید بخار را مانند یک لایه جدید به عکس خود اضافه کنید و با درصد شفافیت و غلظت آن بازی کنید تا نتیجه دلخواه‌تان را به دست آورید.

همچنین می‌توانید از ابزارهای Brush بهره بگیرید و خودتان طرح بخار دلخواه را پیاده‌سازی کنید. یادتان باشد که لبه‌های بخار را در تصویر پس‌زمینه محو کنید تا طبیعی‌تر، نرم‌تر و دلنشین‌تر به‌نظر برسد. هرچه ظریف‌تر کار کنید، نتیجه واقعی‌تر و جذاب‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: عکاسی غذا؛ آموزش صفر تا صد 😋 از ایده تا اجرای عکاسی از غذا

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی
تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی

تجهیزات مورد نیاز عکاسی از نوشیدنی گرم

برای اینکه بتوانید از غذاها و انواع نوشیدنی‌ها به‌طور حرفه‌ای عکاسی کنید، باید تجهیزات مورد نیاز را در دسترس داشته‌باشید. مهم‌ترین تجهیزات و وسایل برای این عکاسی را در ادامه معرفی کرده‌ایم:

 • دوربین
 • انواع لنز مانند ۸۵ میلی‌متر و ۵۰ میلی‌متر
 • سه‌پایه نگه‌دارنده دوربین
 • ریموت دوربین
 • سافت باکس و رفلکتور
 • ست نورپردازی شامل نور اصلی و نور پرکننده
 • طراحی و وسایل پس‌زمینه
 • حافظه جانبی مانند فلش مموری، هارد اکسترنال، هارد SSD و کارت حافظه
 • باتری اضافی و شارژر
 • تولیدکننده بخار مصنوعی در صورت نیاز

عکاسی از نوشیدنی گرم چه مراحلی دارد؟

برای اینکه یک عکس جذاب از نوشیدنی خود داشته‌باشید، می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا صحنه را با توجه به نکاتی که بیان کردیم طراحی کنید.
 • بخار مصنوعی یا طبیعی را آماده کنید. چوب بخور و سیگار الکترونیکی معمولا دودهای غلیظ و پررنگی تولید می‌کنند که برای عکاسی مناسب هستند.
 • نور فضا را تنظیم کنید و روی سوژه متمرکز شوید.
 • شاتر دوربین خود را روی ۱/۲۰۰ نگه دارید تا بتوانید حرکت بخار را بدون تار شدن ضبط کنید.
 • برای ثابت‌ماندن دوربین حتما از سه‌پایه استفاده کنید.
 • برای تداوم بخار می‌توانید از یک ظرف آب‌جوش کوچک‌تر از سوژه استفاده کنید و آن را پشت سوژه قرار دهید.

عکاسی از مواد غذایی، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها نقش بسیار مهمی در تبلیغات ایفا می‌کنند. برندهای مختلف همواره در تلاش هستند تا محصولات خود را به بهترین شکل به مخاطب نشان دهند که مهم‌ترین راه ارائه عکس باکیفیت است.

عکس‌ها می‌توانند احساسات مختلفی را در ما زنده کنند، بنابراین توجه به جزئیات اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین شما چه برای اهداف تبلیغاتی و چه اهداف شخصی، باید تکنیک‌های مورد نیاز را بیاموزید و تجهیزات لازم را تهیه کنید تا بتوانید نتیجه باکیفیتی به دست آورید.

یادتان باشد تنظیم نور، تنظیمات شاتر، تنظیمات دیافراگم، نوع لنز، دکوراسیون پس‌زمینه و نحوه آماده‌کردن نوشیدنی مورد نظر همگی در عکاسی باکیفیت موثر هستند. در این مطلب سعی کردیم تکنیک‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از نوشیدنی گرم را معرفی کنیم. اگر سوالی دارید می‌توانید آن را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

منبع +++

چرا بهتر است برای عکاسی از نوشیدنی گرم از پس زمینه تیره استفاده کنیم؟

وقتی می‌خواهید از نوشیدنی‌های گرم عکاسی کنید، نشان‌دادن بخار نوشیدنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که گرم‌بودن آن را به مخاطب القا می‌کند. یکی از بهترین راه‌ها برای نشان‌دادن بخار نوشیدنی گرم این است که در پس‌زمینه‌ای تیره عکاسی کنید. کنتراست بخار را بهتر نشان می‌دهد.

از نور طبیعی استفاده کنیم یا مصنوعی؟ چرا؟

بسیاری از عکاسان عقیده دارند که نور طبیعی یکی از بهترین نورها برای عکاسی است. یادتان باشد که می‌توانید از نورهای استودیویی برای تقویت یا جایگزین‌کردن نور طبیعی بهره ببرید.
درست است که نور طبیعی برای بسیاری از افراد در زمینه عکاسی از نوشیدنی گرم و سرد و انواع غذا ترجیح داده می‌شود، اما دقت کنید که نور طبیعی همیشه در دسترس نیست.

آیا با فتوشاپ می‌توانیم به عکسمان بخار اضافه کنیم؟

بنابراین یکی از راه‌هایی که می‌توانید بخار را به عکس خود اضافه کنید، کمک‌گرفتن از نرم‌افزارهای ادیت عکس مانند فتوشاپ است. این برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند که عکس‌های خود را به‌صورت حرفه‌ای، طبیعی و دقیق ویرایش کنید تا عکس‌های شما تاثیرگذاری بیشتری داشته‌باشند. برای این کار حتما عکس‌های خود را با فرمت RAW ذخیره کنید تا دستتان برای پردازش و تنظیمات مختلف باز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *