۷ راز عکاسی از کیک باید بدانید 🍰 عکاسی خوشمزه‌تر

عکاسی از کیک

عکاسی از کیک زیر شاخه عکاسی از غذا است. بنابراین بازار کار بسیار خوبی دارد و از طرفی دارای تکنیک‌های مخصوص به خودش است که رعایت کردن یا نکردن آن‌ها باعث می‌شود عکستان زیر و رو شود. چیزی که در عکاسی از کیک بسیار اهمیت دارد نورپردازی و زاویه دوربین است، چراکه بعضی از کیک‌ها لایه لایه هستند و بعضی دیگر تخت، پس خیلی مهم است که با نورپردازی بتوانید جزئیات آن را ثبت کنید و با زاویه دوربین ابعاد کیک را. در بخش اول این مقاله به 7 نکته برای بهبود بخشیدن آنی مهارت‌‎تان در عکاسی پرداخته‌ایم، با دقت مطالعه نمایید.

7 نکته کلیدی در عکاسی از کیک

از نور طبیعی استفاده کنید

مردم می گویند که نور طبیعی بهتر از نور مصنوعی برای عکاسی از غذا است. اکثر عکاسان غذا در واقع با نور مصنوعی کار می‌کنند، اما عکاسی با نور مصنوعی می‌تواند بسیار پیچیده باشد و به تجهیزات گران قیمت نیز نیاز دارد. نور طبیعی بهترین گزینه برای عکاسی از غذا است، یا اگر تجربه زیادی برای کار با فلاش استودیویی ندارید. تنها به چند ترفند ساده نیاز دارید تا با نور طبیعی، بتوانید عکسی عالی از کیک بگیرید.

برای عکاسی با نور طبیعی باید نزدیک به پنجره ستاپ خود را بچینید تا از نور موجود حداکثر استفاده را ببرید. از یک دیفیوزر به عنوان نرم کننده نور استفاده کنید. یک پرده نیز می‌تواند نتایج فوق العاده‌ای برایتان رقم بزند. استفاده از دیفیوزر و پرده نور شدیدی را که از پنجره وارد می شود، نرم می‌کند و از ایجاد سایه های تیز روی کیک جلوگیری خواهد کرد. اگر روز ابری باشد، دیگر نیازی به دیفیوزر نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی از غذا در خانه

بهترین زاویه نور را انتخاب کنید

داشتن نور با کیفیت برای عکاسی کافی نیست، بلکه باید نور از زاویه درست تابانده شود. سه نوع زاویه نورپردازی وجود دارد که می‌توانید در عکاسی از مواد غذایی استفاده کنید:

نورپردازی از کناره‌هاروشنایی از کناره‌ها زمانی است که نور از یک طرف تابانده شود. 
اگر یک ساعت را تصور کنید، در ساعت 9 یا 3، زاویه‌هایی است که برای نورپردازی از کناره‌ها است.
نور بک لایتنور بک لایت زمانی است که نور مستقیماً از پشت سوژه از زاویه ساعت 12 تابانده شود.
نور بک لایت از کنارهنور بک لایت از کناره‌ها بین دو مورد بالا است، یعنی زاویه حدود ساعت 10 یا 11.
انواع جهت‌های نورپردازی
داشتن نور با کیفیت برای عکاسی کافی نیست، بلکه باید نور از زاویه درست تابانده شود
داشتن نور با کیفیت برای عکاسی کافی نیست، بلکه باید نور از زاویه درست تابانده شود

برای عکاسی از کیک باید از نورپردازی از جهت جلو پرهیز کنید. چراکه کیک شما را به طور یکنواخت روشن می‌کند، اما در پشت سوژه نیز سایه ایجاد می‌کند. نورپردازی از جلو می تواند هر غذایی را صاف و کسل کننده نشان دهد. نورپردازی از جلو زاویه‌ای عالی برای نورپردزای در عکاسی پرتره است. اما برای زمانی که عکاسی غذا می‌کنید زیاد دلنشین نیست.

بهترین عکس‌های غذا، عکس هایی هستند که کنتراست و نور مناسبی دارند. اگر تصاویر خیره کننده غذا را بررسی کنید، می‌بینید که نور در کل کادر یکسان به نظر می‌رسد. این چیزی است که شما باید برای آن تلاش کنید. نوع نوری که انتخاب می‌کنید به شکل کیکی که از آن عکاسی می‌کنید بستگی دارد.

اگر کیک شما پر رنگ و لعاب و جزئیات زیادی روی آن است، مانند: کیک نارگیلی، بهتر است که نور بک لایت را انتخاب کنید، چراکه بافت روی کیک را تقویت می‌کند و قسمت‌های پر رنگ وو لعاب را به بهترین شکل نشان می‌دهد.

نور بک لایت از کناره نتیجه مشابه به بک لایت را به شما می‌دهد. اما مدیریت این نوع نورپردازی کمی ساده‌تر است. با این حال، نور بک لایت می‌تواند سخت باشد، برای مثال ممکن است بعضی اوقات پشت تصویر شما خیلی روشن شود در حالی‌که جلوی آن خیلی تاریک است. شما باید فاصله نور خود را تا ستاپ امتحان کنید. برای بهترین نتیجه با استفاده از رفلکتور مقداری از نو بک لایتر را به قسمت جلوی کیک بتابانید.

بیشتر بخوانید: بک گراند عکاسی کیک؛ عکس کیک را با پس زمینه خوشمزه‌تر کنید!

نور بک لایت از کناره نتیجه مشابه به بک لایت را به شما می‌دهد
نور بک لایت از کناره نتیجه مشابه به بک لایت را به شما می‌دهد

مینیمال عکاسی کنید

هنگام عکاسی از کیک، باید مطمئن شوید که خلاقیت زیادی به خرج دهید و این خلاقیت هنرمندانه باشد. وقتی از اکسسوری‌های زیادی استفاده کنید، میزان اهمیت به سوژه اصلی در تصویرتان کم خواهد. در چنین عکسی کیک شما برای جلب توجه بیننده به رقابت با اکسسوری می‌پردازد.

می‌توانید مانند تصویر بالا از چند اسلایس کیک در بشقاب‌ها عکاسی کنید. برای این کار می‌توانید از بشقاب‌های یکسان یا چند نوع بشقاب در عکستان استفاده کنید تا جلب توجه کند. بشقاب‌ها را طبق یک الگوی نامتقارن بچینید تا در تصویرتان کمی جریان ایجاد کنید. از اکسسوری اضافی استفاده نکنید و به حداقل‌ها اکتفا کنید، چراکه باید تمرکز بیننده را روی تکه‌های کیک نگه دارید.

هنگام تهیه تکه‌های کیک، از سه یا پنج بشقاب استفاده کنید (به عدد فرد ختم شود) چراکه بهتر از اعداد زوج مانند دو یا چهار است. علت انتخاب نکردن اعداد زوج این است که، اعداد زوج تمایل دارند حس رقابت را ایجاد کنند و توجه بیننده را در تصویر تقسیم کنند. اگر یک اسلایس کیک اضافی دارید، آن را فقط در عکس جای دهید تا عدد زوج را بشکنید. این‌کار باعث می‌شود تا کمی تنش و هیجان به عکس اضافه شود.

در عکس زیر یک تکه پارچه کنار کیک وجود دارد. این‌کار یک لنگر در عکس ایجاد می‌کند. همانطور که در تصویر سمت چپ مشاهده می‌کنید، یک شیشه کوچک سس کارامل وجود دارد که، به بیننده نشان می‌دهد چه چیزی روی کیک ریخته شده است.

در عکس سمت راست، کیک را روی پایه کیک است تا به آن ارتفاع دهد. این کار در عکاسی از کیک جذاب است، سعی کنید در اغلب مواد از پایه کیک استفاده کنید. به نظر می‌رسد که عکاسی مینیمال آسان است، چراکه اکسسوری‌های کمی در تصویر وجود دارد، اما باید دقت کنید که اکسسوری‌هایتان را کاملاً در جای خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید: عکاسی غذا؛ آموزش صفر تا صد 😋 از ایده تا اجرای عکاسی از غذا

کیک را روی پایه کیک است تا به آن ارتفاع دهد
کیک را روی پایه کیک است تا به آن ارتفاع دهد

اکسسوری‌های خود را با دقت انتخاب کنید

وقتی نوبت به عکاسی از غذا می‌رسد، انتخاب اکسسوری شما هرگز نباید تصادفی باشد. آنها باید با سایر عناصر موجود در تصویر منسجم و مرتبط باشند و آنها باید در داستانی که شما روایت می‌کنید معنا پیدا کنند.

منطقی است که در داستان کیک خود چاقو بگذارید. اما اگر تیغه چاقو شما به اندازه کافی تیز به نظر نمی‌رسد که بتواند حتی کره را ببرد، این چاقو انتخاب درستی نیست، قرار دادن یک قیچی در عکاسی از کیک نیز همینطور است. 

شما می توانید تعداد زیادی از عکس‌هایی که در سرتاسر دنیا از کیک گرفته شده را در پینترست ببینید و از آنها ایده بگیرید، دقت کنید که نگاه تحلیل به عکس است که باعث رشد شما می‌شود.

در اینجا چند نکته برای عکاسی بهتر از کیک را ذکر کرده‌ایم:

  • از رنگ های بسیار روشن دوری کنید. رنگ‌های بسیار روشن توجه را از کیک منحرف می‌کنند. اما گاهی اوقات استفاده از قطعات رنگارنگ، جلوه‌ای جالب را به عکس اضافه می‌کنند. آن تکه‌ها باید با ترکیب بندی و احساس کلی عکس‌تان متناسب باشند.
  • از وسایل کوچک حتما استفاده کنید. بشقاب‌های با اندازه معمولی در دوربین، بزرگ به نظر می‌رسند و بر تصویر غالب می‌شوند. مقیاس و اندازه، جنبه بسیار مهمی از ترکیب‌بندی در عکاسی است.بنابر این پیشنهاد می‌کنیم از پیش‌دستی و همچنین از کیک‌هایی با سایز کوچک‌تر در عکاسی از کیک استفاده کنید.
  • مراقب رفله‌ها باشید. ظروف براق نور را به شکلی منعکس می‌کنند که انعکاسشان می‌تواند بسیار حواس پرت کن باشد. این یکی از دلایلی است که بادی از محصولات پتینه کاری شده و چنگال‌های قدیمی استفاده کنید.
  • با استفاده از وسایل متفاوت خلاقیت خود را ارتقا دهید، بعنوان مثال: می‌توانید چند کاپ کیک را روی پایه کیک قرار دهید یا کیک خود را در یک سینی قدیمی در کنار چند بشقاب قرار دهید.
وقتی نوبت به عکاسی از غذا می‌رسد، انتخاب اکسسوری شما هرگز نباید تصادفی باشد
وقتی نوبت به عکاسی از غذا می‌رسد، انتخاب اکسسوری شما هرگز نباید تصادفی باشد

بهترین زاویه عکاسی را برای نشان دادن ویژگی‌های کیک انتخاب کنید

هیچ زاویه دقیقی برای عکاسی از کیک وجود ندارد، بلکه بهترین زاویه همیشه زاویه‌ای است که کیفیت سوژه شما را نشان دهد. دوستان چیزی که ممکن است در یک تصویر بسیار خوب باشد، لزوما بهترین نتیجه را برای تصویر دیگر بوجود نخواهد آورد.

 بهترین زاویه همیشه زاویه‌ای است که کیفیت سوژه شما را نشان دهد
 بهترین زاویه همیشه زاویه‌ای است که کیفیت سوژه شما را نشان دهد

قبل از اینکه دوربین خود را بردارید، کیکی را که در حال عکاسی هستید در نظر بگیرید، در کدام زاویه عکاسی، کیک به بهترین شکل خود را نشان می‌دهد و داستانی را که می‌خواهید بگویید ارائه می‌دهد.

کیک های لایه‌ لایه برای عکاسی خیلی عالی هستند. در این کیک‌ها روی لایه‌ها و ارتفاع کیک تاکید کنید. برای این نوع کیک عکاسی فلت لی مناسب نیست، مگر اینکه بخواهید تمرکز را روی ظاهر کیک نگهدارید. 

بر خلاف کبک‌های لایه لایه، کیک‌های تخت برای داستان سرایی بسیار خوب هستند. در این نوع کیک دستتان برای داستان سرایی و عکاسی از زاویه فلت لی باز است و می‌توانید با استفاده از اکسسوری و چیدمان خلاقانه داستانی جذاب روایت کنید.

از رفلکتور و دیفیوزر برای شکل دادن به نور استفاده کنید

برای اینکه بیشترین بهره را از نور ببرید، باید با آن بازی کنید. چند دیفیوزر و رفلکتور در اندازه‌های مختلف، بخش مهمی از کیت عکاسی غذای شما هستند. همچنین می‌توانید از یک پرده سفید شفاف و چند تکه فوم سیاه و سفید نیز بجای دیفیوزر و رفلکتور استفاده کنید.

برای اینکه بیشترین بهره را از نور ببرید، باید با آن بازی کنید
برای اینکه بیشترین بهره را از نور ببرید، باید با آن بازی کنید

اینکه از رفلکتور استفاده کنید یا چند تکه فوم برای بازتاب نور، زیاد فرقی ندارد و بستگی به هدفتان دارد، رفلکتورهای حرفه‌ای از رویه‌های طلایی و نقره‌ای بهره می‌برند که علاوه بر بازتاب می‌توانند حتی دمای نور را در تصویرتان تغییر دهند.

می توانید از رفلکتور طلایی برای گرما بخشیدن به عکس‌تان استفاده کنید، در حالی که رفلکتور نقره‌ای می‌تواند عکس‌تان را درخشان‌تر کند. هنگام کار با نور شدید خورشید، بهتر است از یک دیفیوزر بسیار بزرگ استفاده کنید. دیفیوزر مانع از ورود نور زیاد به ستاپ و ایجاد سایه‌های تیز می‌شود.

شما همچنین به ابزارهایی برای مدیریت سایه‌ها و همچنین هدایت نور به جایی که می‌خواهید نیاز دارید. اینجاست که فوم سیاه و فوم سفید به کار می‌آیند، از این فوم‌ها برای ایجاد و محو کردن سایه، کنتراست و جهت دهی به نور استفاده کنید. تکه‌ای از فوم را در مقابل منبع نور خود قرار دهی، فوم سفید مقداری از نور را به ستاپ شما باز می‌گرداند و فوم مشکی برخی از سایه های شما را برای کنتراست بیشتر پر می‌کند.

از دیافراگم کوچکتر برای حفظ فوکوس در عکاسی کیک استفاده کنید

هنگام عکاسی از کیک مراقب نقطه فوکوس خود باشید. به احتمال زیاد، هنگام عکاسی غذا از فوکوس خودکار استفاده می کنید، باید بگوییم که فوکوس خودکار اشتباه نیست بلکه با مجموعه‌ای از چالش ها همراه است، مانند: روی قسمت اشتباه ستاپ تمرکز کند یا گاهی اوقات ممکن است به سختی روی چیزی قفل شود و در نتیجه تصویری تار ایجاد کند.

مهم ترین عوامل موثر بر فوکوس خودکار، میزان نور و کنتراست است.

هنگامی که نور کافی وجود ندارد یا کنتراست تصویر کم است دوربین شما برای فوکوس مشکل پیدا می‌کند و نمی تواند یک بخش واضح را پیدا کند. در این شرایط، لنز به جلو و عقب فوکوس می‌کند و به دنبال چیزی برای قفل کردن می‌گردد.

ممکن است با این مشکل را در عکاسی از کیک رو به رو شوید. بخش بزرگی از کادر شما ممکن است یک رنگ باشد، به همین علت نمی‌توانید در جایی که می‌خواهید فوکوس کنید.

برای حل این مشکل می‌توانید از فوکوس دستی استفاده کنید. در عکاسی غذا، ما اغلب با لنزهای ماکرو و عمق میدان کم کار می‌کنیم . یعنی شما باید در فوکوس خود بسیار دقیق باشید، یک لمس کردن ساده می تواند باعث شود فوکوس تصویر کاملا از دست برود.

هنگام عکاسی از کیک، سعی کنید با دیافراگمی مانند f/8 عکس بگیرید. در اینصورت بیشتر سوژه شما در فوکوس خواهد بود. دقت کنید که باید روی قسمت جلویی کیک فوکوس کنید.

هنگام عکاسی از کیک، سعی کنید با دیافراگمی مانند f/8 عکس بگیرید
هنگام عکاسی از کیک، سعی کنید با دیافراگمی مانند f/8 عکس بگیرید

نتیجه

عکاسی از کیک می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. برای یادگیری گرفتن عکس های شگفت انگیز به کمی تمرین نیاز دارید که به مرور زمان شاهد تغییرات اساسی در شیوه عکاسی‌تان خواهید بود. با وسایل مناسب و کمی برنامه ریزی برای یادگیری ترکیب بندی و نورپردازی، می‌توانید عکس‌های زیبایی از کیک‌ یا هرچیزی که دوست دارید بگیرید.

به یاد داشته باشید، اگر چیزی پس از چندین بار آزمایش کار نمی‌کند، آن را تغییر دهید! یک زاویه، نور یا ترکیب جدید را امتحان کنید تا نتایج بهتری بگیرید!

منبع: +

پایه کیک چوبی

پایه کیک چوبی F 165

345,000 تومان
300,000 تومان
345,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد
180,000 تومان300,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد

پایه کیک چوبی

پایه کیک چوبی F 95

300,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد
275,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد

پایه کیک چوبی

پایه کیک چوبی بزرگ F 70

385,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد
220,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد
210,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد

پایه کیک چوبی

تک پایه کیک بزرگ کد F 49

220,000 تومان
185,000 تومان

پایه کیک چوبی

پایه کیک چوبی کوچک F 42

140,000 تومان
برای عکاسی از کیک از نور طبیعی استفاده کنیم یا مصنوعی؟

مردم می گویند که نور طبیعی بهتر از نور مصنوعی برای عکاسی از غذا است. اکثر عکاسان غذا در واقع با نور مصنوعی کار می‌کنند، اما عکاسی با نور مصنوعی می‌تواند بسیار پیچیده باشد و به تجهیزات گران قیمت نیز نیاز دارد. نور طبیعی بهترین گزینه برای عکاسی از غذا است، یا اگر تجربه زیادی برای کار با فلاش استودیویی ندارید. تنها به چند ترفند ساده نیاز دارید تا با نور طبیعی، بتوانید عکسی عالی از کیک بگیرید.

فرق نور بک لایت و بک لایت از کناره‌ها چیست؟ و کدام بهتر است؟

نور بک لایت از کناره نتیجه مشابه به بک لایت را به شما می‌دهد. اما مدیریت این نوع نورپردازی کمی ساده‌تر است. با این حال، نور بک لایت می‌تواند سخت باشد، برای مثال ممکن است بعضی اوقات پشت تصویر شما خیلی روشن شود در حالی‌که جلوی آن خیلی تاریک است. شما باید فاصله نور خود را تا ستاپ امتحان کنید. برای بهترین نتیجه با استفاده از رفلکتور مقداری از نو بک لایتر را به قسمت جلوی کیک بتابانید.

از فوکوس خو.دکار استفاده کنیم یا خودکار؟

هنگام عکاسی از کیک مراقب نقطه فوکوس خود باشید. به احتمال زیاد، هنگام عکاسی غذا از فوکوس خودکار استفاده می کنید، باید بگوییم که فوکوس خودکار اشتباه نیست بلکه با مجموعه‌ای از چالش ها همراه است، مانند: روی قسمت اشتباه ستاپ تمرکز کند یا گاهی اوقات ممکن است به سختی روی چیزی قفل شود و در نتیجه تصویری تار ایجاد کند.

1 دیدگاه برای “۷ راز عکاسی از کیک باید بدانید 🍰 عکاسی خوشمزه‌تر

  1. اشتراک‌ها: عکاسی از کافه ☕ + ترفندها، ایده و راهکارهای 2023 | بابافت Babaft

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *